znak-foska
Oaza Rekolekcyjna Diakonii Jedności - 27-29 listopada 2009
do strony głównej

W dniach 27-29 listopada 2009 roku, w Porszewicach k/Łodzi, w gościnnie otwartym nowo wybudowanym ośrodku rekolekcyjno-konferencyjnym, odbyła się prowadzona przez moderatora generalnego Ruchu ks. Adama Wodarczyka Oaza Rekolekcyjna Diakonii Jedności (ORDJ).
W tegorocznej ORDJ po raz pierwszy uczestniczył nowy moderator diecezjalny Ruchu ks.Marcin, który razem z Mariolą i Henrykiem odpowiedzialnymi za diakonie: słowa i komunikowania społecznego reprezentował naszą diecezję (co widać na wielu zdjęciach ;).
Diakonia jedności, to ta diakonia, którą ks. Blachnicki widział, jako grono przedstawicieli centralnej i diecezjalnych diakonii jedności, odpowiedzialne za charyzmat Ruchu. Dlatego ORDJ to miejsce, gdzie prawie rok przed wprowadzeniem tematu pracy rocznej do formacji, omawia się go po raz pierwszy.
Temat ten będzie potem omawiany w szerszym gronie odpowiedzialnych jakim jest Kongregacja Odpowiedzialnych, ale już od ORDJ wiadomo, że następny temat roku będzie brzmiał "Słuchać Pana".
Po 3 latach pracy poświęconych EWANGELIZACJI - wzywających do ewangelizacji - "Idźcie i głoście", ukazujących potrzebę i cel - "Czyńcie uczniów" i "Czyńcie uczniów ze wszystkich narodów", teraz będziemy mówić o potrzebie słuchania Pana, co należy głosić, gdzie należy głosić, jak należy głosić - o potrzebie szukania woli Boga, bo głoszenie o tyle przyniesie owoc, o ile będzie realizowaniem Bożych planów, a nie swoich. O słuchaniu Boga objawiającego swoją wolę na różne sposoby, a więc:
  • przede wszystkim przez Słowo Boże, które dzięki charyzmatowi zostawionemu przez ks. Blachnickiego i praktyce Namiotu Spotkania, czytamy i staramy się czynić Słowem Życia
  • poprzez formację deuterokatechumenalną, która w Drogowskazach Nowego Człowieka: Kościół, Modlitwa, Słowo Boże, Liturgia ukazuje miejsca i sposoby odnajdywania i słuchania, które z kolei prowadzą do świadectwa życia miłością.
  • w Kościele - jego dokumentach i nauczaniu
  • w znakach czasu - wydarzeniach, trudnościach, ludziach, potrzebach ...
Krótki czas rekolekcji obfitował w treści, które będziemy jeszcze długo rozważać, ale był to też czas przebywania z ludźmi, których radością jest służba dla Pana. Ta radość i entuzjazm udziela się wszystkim i może dlatego zawsze takim darem dla nas są te rekolekcje. Bogu niech będą dzięki!

Mariola i Henryk  


Klip wideo przygotowała Oaza w Diecezji Tarnowskiej.
zobacz relację na stronie głównej Oazy: http://www.oaza.pl/dokument.php?id=2420