znak-foska
ORAR II st. w Polanicy
29 IV - 03 V 2010r
do strony głównej


W dniach 29.04.- 03.05.2010r. w Polanicy, odbyły się formacyjne rekolekcje dla rodzin - ORAR II stopnia, czyli Oaza Rekolekcyjna Animatorów Rodzin.
Rekolekcje przeżywaliśmy w gościnnym i przyjaznym domu rekolekcyjnym ojców "Sercanów", dodatkowo przystrojonym budzącą się do życia przyrodą. Moderatorami rekolekcji byli: moderator diecezjalny Ruchu Światło-Życie diecezji świdnickiej ks. Marcin Ogórek oraz Krystyna i Mieczysław Żygadło z Wrocławia. W rekolekcjach wzięło udział 14 małżeństw aż z siedmiu diecezji, z których 6 było z diecezji świdnickiej.
W czasie 4 dni rekolekcji pochylaliśmy się nad zagadnieniem powołania do służby i odpowiedzialności w Domowym Kościele. Mówiliśmy na czym polega posługa pary animatorskiej kręgu, jaka powinna być motywacja i postawa animatorów. Mieliśmy możliwość nie tylko zgłębiać wizję duchowości małżeńskiej w Ruchu Światło-Życie, ale także budować się świadectwem życia pary prowadzącej i zaczerpnąć z bogactwa ich wieloletniego doświadczenia w posłudze w DK. Wszystko to było zakorzenione w nauczaniu Kościoła przedstawianym w żywy i czytelny sposób przez ks. moderatora, oraz zanurzone w modlitwie osobistej i wspólnotowej.
Dodatkową wartością była możliwość wymiany doświadczeń między uczestnikami przybyłymi z wielu diecezji, pokazująca wielkie bogactwo Kościoła.
Jesteśmy przekonani, że czas rekolekcji - choć krótki - umocnił powołanie uczestników do odpowiedzialnej służby animatorskiej rozumianej jako "pełnienie dzieł Bożych" w rodzinach, parafii i całym Kościele.
Bogu niech będą dzięki.

Teresa i Andrzej Kościółek  

W dniach 29 kwietnia - 3 maja 2010 byliśmy w Polanicy - Zdrój na rekolekcjach ORAR II st. organizowanych przez Domowy Kościół diec. świdnickiej.

Jadąc tam wiedzieliśmy tylko, że ORAR II jest poświęcony zagadnieniom związanym z byciem animatorem kręgu. Oczekiwaliśmy zatem, że dowiemy się więcej jak organizować spotkania, jak zarządzać czasem, jak "technicznie" być animatorem. To czego się dowiedzieliśmy bardzo nas zaskoczyło. Ze zdumieniem słuchaliśmy o tym, że bycie animatorem jest POWOŁANIEM (a nie funkcją organizacyjno-techniczną!) Wiele dowiedzieliśmy się na temat odpowiedzialności duchowej animatorów za prowadzony krąg i o tym jak bardzo animatorzy powinni się modlić za powierzone im małżeństwa. To wszystko bardzo poszerzyło nasze rozumienie i dało nam zupełnie nowe spojrzenie na posługę animatorów, także naszych animatorów, a wcześniej pary pilotującej. Panie Boże, jak my mało do tej pory o tym wiedzieliśmy!

W trakcie rekolekcji mieliśmy też okazję do dialogu i choć robimy go regularnie, a poprzedni był zaledwie 10 dni wcześniej, postanowiliśmy, że zrobimy go także na rekolekcjach.
I chwała Panu za to, bo był to inny dialog niż zazwyczaj; głębszy, bardziej wsłuchany w Boga i współmałżonka.

Na koniec nie mogę nie wspomnieć o świadectwie pary moderatorskiej, które wywarło na nas ogromne wrażenie. Moderatorami byli Krystyna i Mieczysław Żygadłowie z diecezji wrocławskiej, para z blisko 40 letnim stażem małżeńskim i będąca ćwierć wieku w DK.
Miło było na nich patrzeć, zwłaszcza na Krysię, aura kobiecości i wdzięku wprost z niej promieniowała, myślimy, że to też jest zasługa tak wielu lat w Domowym Kościele i nieustannej pracy nad małżeństwem, wielu lat wspólnych modlitw i dialogów. Dla nas jako dla małżeństwa młodego stażem to było bardzo mocne świadectwo życia, wprawdzie jesteśmy dopiero 3 lata po ślubie ale powiemy wprost - też tak chcemy za kilkadziesiąt lat!
Chwała Panu za czas tych rekolekcji!

Ania i Marcin Brzostek  
krąg przy parafii Dzieciątka Jezus w Warszawie,  

Kliknij w miniaturę lub duże zdjęcie.

zdjęcia: Darek z Kłodzka