znak-foska
Diecezjalna Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin do MB Wambierzyckiej Królowej Rodzin
29 maja 2010 r.
do strony głównej


W ostatnią sobotę maja, przed świętem Nawiedzenia NMP, zgromadziliśmy się w Wambierzycach na Diecezjalnej Pielgrzymce Małżeństw i Rodzin do Sanktuarium Matki Bożej - Wambierzyckiej Królowej Rodzin.Zgodnie z kilkuletnią tradycją organizacją pielgrzymki zajęli się wspólnie Domowy Kościół i Stowarzyszenie Rodzin Katolickich diec. świdnickiej, których członkowie stanowili większość ponad 100-osobowej grupy pielgrzymów.
Spotkanie rozpoczęła uroczysta Eucharystia, której przewodniczył ks. dr Krzysztof Moszumański - asystent kościelny SRK. W homilii mówił o wartości powołania do małżeństwa i roli rodziny. Nawiązując do święta Nawiedzenia przypominał, że na wzór Maryi jesteśmy wezwani do zanoszenia Jezusa światu poprzez dawanie świadectwa życia małżeńskiego o rodzinnego.
Gośćmi specjalnymi pielgrzymki byli Adam i Ilona Kuźnik - małżeństwo lekarzy - specjalizujący się w pediatrii i NaProTechnologii.
Adam wygłosił 2 konferencje. Pierwszą - po Mszy św. poświęcił sprawie "Troski o życie". A w szczególności potrzebie zapewnienia odpowiednich warunków - fizycznych, psychicznych i duchowych do poczęcia i wzrostu nowego życia. Przypominał, że mamy szerzyć "Nową Kulturę Życia", dla której płodność nie jest "chorobą", którą się "leczy" pigułkami antykoncepcyjnymi, ale jest darem i błogosławieństwem. Naturalne metody planowania rodziny pozwalają z tego daru korzystać w sposób właściwy. Powinniśmy ich nauczyć swoje dzieci tak, aby przekonały do nich nie tylko przyszłego małżonka, ale i ginekologa.

Druga konferencja poświęcona była tematyce "Ojcostwa". Nasz prelegent posługując się Słowem Bożym, oraz podając wiele przykładów ze swojej rodziny (są rodzicami 4 dzieci) i praktyki lekarskiej pokazywał, że głównym zadaniem ojca jest wpoić swoim dzieciom miłość i zaufanie do Boga - to jest podstawą szczęścia. Mówił, że dziecko potrzebuje 4–rech miłości: matki, ojca, wzajemnej miłości rodziców i miłości Bożej. Przypominał, że dla dzieci trzeba mieć czas - poświęcić dla każdego z osobna przynajmniej kilkanaście minut dziennie na rozmowę (nie tylko o szkole), zabawę, lub po prostu bycie z nimi. Dzieci, które są bezcennym darem otrzymaliśmy od Boga na wychowanie i po kilkunastu latach mamy je oddać Bogu i światu.

W przerwie między konferencjami mieliśmy możliwość pokrzepić swoje ciała różnorodnymi posiłkami, które przygotowali gościnni gospodarze - Ojcowie Franciszkanie wraz z parafianami. Czas Agapy był wykorzystywany na radosne spotkania i rozmowy z małżeństwami przybyłymi z różnych stron diecezji.

Na zakończenie pod przewodnictwem ks. Adama Wożniaka wyruszyliśmy wspólnie na Drogę Krzyżową po wambierzyckiej Kalwarii. Bóg pobłogosławił nam piękną, słoneczną pogodą. Wiosenna sceneria i liczne zabudowania Wambierzyckiej Jerozolimy sprzyjały skupieniu i zadumie nad rozważaniami poszczególnych stacji.

Jeszcze tylko majowy pokłon Maryi obecnej w Wambierzyckim Sanktuarium i możemy wracać do swojej codzienności, ubogaceni Jej Miłością, przemienieni Bożym słowem, napełnieni radością z daru spotkania we wspólnocie.


Niech będzie uwielbiony Bóg i Maryja - Królowa Rodzin.
Teresa i Andrzej Kościółek

prezentację przygotował: Ryszard