herb biskupi
DIECEZJA
ŚWIDNICKA
Ruch Światło-Życie
Domowy Kościół
znak-domek
znak-foska
Spotkanie Opłatkowe Par Odpowiedzialnych Domowego Kościoła w Warszawie - 13-15 stycznie 2012
do strony głównej
Link do filmu: http://www.youtube.com/watch?v=Q4Oy94aqrnA


       W dniu 13.01.2012r razem z ks. Moderatorem diecezjalnym Domowego Kościoła - ks. kanonikiem Adamem Woźniakiem i parą diecezjalną Domowego Kościoła - Lilą i Olkiem Bojnowskimi wyruszyliśmy na spotkanie opłatkowe par odpowiedzialnych Domowego Kościoła do Warszawy. Po niespodziankach pogodowych (od jesieni do pełnej zimy - śnieg, lód i śliska jezdnia) w nocy dotarliśmy do Domu Rekolekcyjno-Formacyjnego Archidiecezji Warszawskiej.
       W sobotę czekał nas bardzo intensywny dzień. Po Namiocie Spotkania, jutrzni i śniadaniu słuchaliśmy wykładu ks. doktora Artura Szymczyka z Torunia na temat: "Ewangelizacja ...". Temat tak ważny w obecnych czasach, że Ojciec Św. Benedykt VI 21.09. 2010r. powołał Papieską Radę ds. Nowej Ewangelizacji. Prelegent jednoznacznie rozgraniczył religijność od wiary. Religijność nie jest objawem wiary. Wiara bowiem jest to osobowa relacja z żywym Jezusem Chrystusem. Nie mając wiary, nie mamy nic do przekazania naszym bliźnim, a przecież mamy nieść żywego Chrystusa innym ludziom. W obecnych czasach wielu ludzi żyje w neopogaństwie, a nawet w antychrześcijaństwie. Potrzebna więc jest Nowa Ewangelizacja. Co ciekawe termin ten zrodził się w Ruchu Światło-Życie. W dzieło Nowej Ewangelizacji poprzez trwanie w Domowym Kościele jesteśmy włączeni do końca swojego życia. Czy zdajemy sobie sprawę jak ważna jest ewangelizacja? Czy się w nią włączamy? Czy jesteśmy tylko obserwatorami? Może czas zacząć działać.
       Po tym ciekawym wykładzie pojechaliśmy na grób i do muzeum błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki. Jakże ważne w każdym czasie, w każdej chwili są słowa ks. Jerzego: "Zło dobrem zwyciężaj". Czy to potrafimy? Starajmy się aby te słowa były i dla nas przewodnikiem.
       Po powrocie uczestniczyliśmy we Mszy św. którą sprawował ks. biskup Adam Szal (bp pomocniczy diec. Przemyskiej) delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Ruchu Światło-Życie w asyście wielu księży moderatorów diecezjalnych Domowego Kościoła jak również w asyście moderatora generalnego Ruchu Światło-Życie ks. Adama Wodarczyka i moderatora krajowego Domowego Kościoła ks. Marka Borowskiego.
Wieczorem, już po kolacji, odbył się koncert rodzinnego zespołu muzycznego "Siostry Jeremiasza". W skład zespołu wchodzą rodzice i ich dziewięcioro dzieci, choć tym razem przyjechali tylko rodzice i czworo dzieci. Nie dość, że pięknie śpiewają i grają to w słowie wiążącym opowiadają o swojej rodzinie mówiąc jak to wspaniale być razem kochając się i żyć wg prawd przekazanych w Przykazaniach Bożych i w Piśmie św.
Po koncercie odbyło się spotkanie kręgu filialnego - diec. świdnicka należy do filii śląskiej. Na tym spotkaniu dzieliliśmy się na temat: "Trwanie w Domowym Kościele to wprowadzanie w religijność, czy w żywą wiarę, żywego Jezusa Chrystusa".
       W niedzielę natomiast po Namiocie Spotkania, jutrzni i śniadaniu udaliśmy się do auli, gdzie para krajowa Beata i Tomek Strużanowscy z Torunia przekazali nam najnowsze wiadomości z życia Domowego Kościoła:
1 - w kraju są 3073 kręgi, należy do nich ok. 27 tysięcy osób
2 - prężnie rozwija się Domowy Kościół na świecie. Najnowsze kręgi na świecie
są w Szwecji i Hiszpanii. Padło też pytanie - czy para krajowa nie powinna nazywać się światowa?
3 - włączmy się w ewangelizację. Pomocą w tym mogą być:
- diakonie ewangelizacyjne,
- rekolekcje ewangelizacyjne,
- korzystajmy z nowych form ewangelizacyjnych np. Randka samochodowa. W poprzednim roku wzięło w niej udział 8000 osób, 4000 samochodów. Przygotowywana jest następna randka.
4 - ważne wydarzenia w tym roku:
- 17-19.02.2012r. Krajowa Kongregacja odpowiedzialnych
- 25 rocznica śmierci śp. O. Franciszka Blachnickiego
- 19 maja pielgrzymka Domowego Kościoła do Kalisza
- światowe spotkanie rodzin w Mediolanie (informacje o wolnych miejscach w internecie)
5 - skarbnicy Ruchu - Renia i Darek Borkowscy - przedstawili sytuację finansową, łącznie z informacją o naszym domu przy ul. Jagiellońskiej w Krościenku.

       Uroczystą Mszę św. koncelebrował Metropolita Warszawski ks. kardynał Kazimierz Nycz razem z ks. biskupem Adamem Szalem i wszystkimi księżmi posługującymi D.K. W homilii ks. Kardynał odniósł się też do ewangelizacji, wspominając, że w Polsce po raz pierwszy o Nowej Ewangelizacji wspomniał Ojciec Św. Jan Paweł II w Nowej Hucie w czasie swojej drugiej pielgrzymki do Polski.
Za czas nam dany. Za bogactwo przeżyć BOGU niech będą dzięki.

Teresa i Leszek  


Przegląd slajdów z pielgrzymki do grobu (i muzeum) bł. ks. Jerzego Popiełuszki ..>> (kliknij)i jeszcze kilka zdjęć ..>> (kliknij)Link do strony zespołu: www.siostryjeremiasza.pl
zdjęcia: ks. Adam