herb biskupi
DIECEZJA
ŚWIDNICKA
Ruch Światło-Życie
Domowy Kościół
znak-domek
znak-foska
Pielgrzymka Domowego Kościoła do Kalisza - 19 maja 2012
do strony głównej


Kolejny raz ruszyliśmy na doroczne spotkanie gałęzi Ruchu Światło-Życie Domowego Kościoła do Kalisza. Maj jest tym szczególnym miesiącem, w którym możemy się wszyscy spotkać u Świętego Józefa. Już w autokarze trwa nastrój radości i oczekiwania. A radość jest tym większa, że po raz pierwszy jedziemy do Kalisza całym kręgiem :)
Po przyjeździe poszliśmy się pokłonić Świętemu Józefowi, prosić Go o opiekę nad naszymi rodzinami i wstawiennictwo w naszych prośbach.

Hasłem tegorocznego spotkania były słowa: Nie lękajcie się być wolni! Co ta wolność dla mnie znaczy? Całkowite zaufanie Panu Bogu, oddanie Mu swego życia, swoich działań, swoich trosk. Zawierzenie i pewność, że On jest zawsze przy mnie i nic złego nie może mnie spotkać.
W konferencji ks. Maciej Krulak w sposób bardzo obrazowy rozwinął ten temat. Zapytał: po co jestem chrześcijaninem? Żeby ubić interes z Panem Bogiem? Ja Mu pielgrzymki, rekolekcje, modlitwy a On mi zdrowie, zadowolenie i pomyślność aż do trzeciego pokolenia? I wyjaśnia dalej, że tak to nie działa! Jeżeli nie zaczniemy żyć w prawdzie, nie poznamy prawdy o sobie samych i nic z tego nie będzie. "Poznacie prawdę a ona was wyzwoli."

Żeby odkryć prawdę o sobie samym musimy odpowiedzieć na trzy pytania:

  • kim jest dla mnie Bóg?
  • kim ja jestem dla siebie?
  • kim jest dla mnie drugi człowiek?

Najmocniej uzmysłowiło mi to pytanie - kim jest dla mnie Bóg - porównanie do jarmułki, którą noszą Żydzi na głowie. Ta jarmułka ma kształt dłoni i służy jako przypomnienie, że Bóg cały czas trzyma rękę na mojej głowie. Ja czasami wierzgam, chcę przeżyć życie po swojemu, a Bóg jak cierpliwy rodzic chce mnie bezpiecznie przeprowadzić przez życie. Muszę tylko Mu na to pozwolić, pamiętać, że nie jestem sama.
Link do całego kazania ks. Macieja: www.oaza.pl/dokument.php?id=3841

Po Eucharystii odnowiliśmy akt zawierzenia naszych rodzin Świętemu Józefowi a ks. Biskup Napierała zapytał czy za rok znowu tu przyjedziemy ... i dodał, że nie może tak być, żeby po piętnastu latach corocznych spotkań w Kaliszu miało nas zabraknąć! Obiecujemy, że pojawimy się za rok, 25 maja 2013. :)

A słowa Księdza Biskupa niech nam towarzyszą: "Być wolnym znaczy mieć odwagę być sobą, mieć odwagę, aby być dobrym, iść niekiedy też pod prąd. Być wolnym znaczy postępować według swojego sumienia, uformowanego na prawie Bożym, na prawie naturalnym, na objawieniu, na woli Bożej. Tak właśnie postępować. To niekiedy wymaga trudu, ofiary, zaparcia się, ale wtedy właśnie człowiek jest wolny, bo w sposób świadomy czyni dobro. Być wolnym znaczy wyzwalać się od tego wszystkiego, co człowieka zniewala duchowo, a tym jest zło, tym jest grzech. Być wolnym znaczy stawać się coraz więcej człowiekiem. Być wolnym znaczy panować nie tylko nad sobą, ale panować nad całą rzeczywistością. Być wolnym dla ludzi wierzących znaczy także, i chyba przede wszystkim, mieć odwagę patrzeć w niebo."

Alina Augustyn, Wałbrzych  

 
[ najechanie myszką - zatrzyma zdjęcie, kliknięcie - przywoła następne ]

zdjęcia: AA