herb biskupi
DIECEZJA
ŚWIDNICKA
Ruch Światło-Życie
Domowy Kościół
znak-domek
znak-foska
Sprawozdanie z Ogólnopolskiej Pielgrzymki Krucjaty Wyzwolenia Człowieka Kraków - Łagiewniki - 28 września 2013
do strony głównej
Na zakończenie Roku Wiary 28 września pielgrzymowaliśmy do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia i Sanktuarium Jana Pawła II w Krakowie - Łagiewnikach. Była to już kolejna Ogólnopolska Pielgrzymka Krucjaty Wyzwolenia Człowieka. My jako diecezja świdnicka pielgrzymowaliśmy po raz pierwszy, ale na pewno nie ostatni. Duchową opiekę roztoczył nad nami ks. Michał Zwierzyna z parafii św. Józefa Oblubieńca w Wałbrzychu. Był z nami także nasz kleryk Adam oraz ponad stu pielgrzymowiczów (z naszej diecezji pojechały 2 autokary - jeden z Wałbrzycha a drugi z Marcinowic). Nasz autokar rozbrzmiewał na przemian modlitwami i śpiewem (zaczęliśmy od godzinek ku czci NMP - patronki KWC), a potem nasi gitarzyści (Janek i ks. Michał) grali nam i śpiewali.

Nasze spotkanie rozpoczęło się w Sanktuarium Jana Pawła II (jeszcze w budowie), gdzie usłyszeliśmy bardzo porywające świadectwo życia ks. Wojciecha Węgrzyniaka (link do nagrania http://www.youtube.com/watch?v=7dJjKeSeo1s). Mówił o tym, że często to my jesteśmy Panami naszego życia, a nie Jezus - prosząc Go a nawet żądając by coś dla nas zrobił, a jak tego nie zrobi - to obrażamy się jak dzieci. A jeśli chcemy naprawdę, by to Jezus był naszym Panem, to powinniśmy zaczynać każdy dzień pytaniem "Szefie, co jest dzisiaj do zrobienia?" - i to po prostu robić. Na zakończenie nabożeństwa składane były uroczyście deklaracje przystąpienia do KWC. Niektórzy z nas właśnie wtedy zdecydowali się złożyć swój dar abstynencji (post i modlitwę) w swoich osobistych intencjach. Cieszymy się i otaczamy ich naszą modlitwą.

Potem zwiedzaliśmy sanktuarium (a jest to istny labirynt - można się tam zgubić) i ucałowaliśmy relikwie bł. Jana Pawła II. Patrząc na jego przykład życia i wiary - głosiciela Ewangelii życia i wolności doświadczaliśmy tam na każdym kroku, że to także nasza historia, że to także nasze życie. Potem przeżywaliśmy drogę krzyżową do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia słuchając wielu świadectw członków KWC, którym dobry Bóg przez to dzieło przywrócił wolność i godność Bożych dzieci. Wszyscy podkreślali opisując swoje życie, że tylko miłosierny Bóg może wyzwolić człowieka z tego wszystkiego co odbiera mu godność osoby ludzkiej i tylko On czyni człowieka prawdziwie wolnym. O godzinie Bożego Miłosierdzia spotkaliśmy się już w sanktuarium na koronce i Eucharystii, gdzie kazanie wygłosił obecny moderator KWC - ks. Wojciech Ignasiak (link do nagrania http://www.youtube.com/watch?v=Cy61XES8Py0).

Przepiękne sanktuarium pomieściło nas wszystkich (było nas z całej Polski ponad 1000 osób). Wielu z nas dostąpiło także miłosierdzia Bożego w sakramencie pojednania. Po Mszy świętej w auli Jana Pawła II wielu z nas wzięło udział w - Nawigacji w rodzinie. Nawigacja w rodzinie to warsztaty dla małżonków, których celem jest pogłębienie więzi małżeńskiej. Dowiedzieliśmy się, że jest aż 5 języków, którymi możemy wyrażać naszą miłość i poznaliśmy nasze języki miłości. Takie warsztaty odbędą się także u nas - w Boguszowie w Domu Kultury 18 października o godz. 18.00 i 19 października w Wałbrzyskim WOKu także o godz. 18.00. To naprawdę świetna możliwość przyjrzenia się sobie i swojej rodzinie i doskonały wstęp do dialogu. Wszystkich gorąco zapraszamy!

Iwona i Marek Kurowscy